Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Tisztelt Kolleganők és Kollegák!
Nagy megtiszteltetés, hogy ismét Nyíregyházán rendezhetjük a Szülészeti-Nőgyógyászati Vezetők Baráti találkozóját. Az eddigi négy alkalom – Miskolc kétszer, Nyíregyháza, Székesfehérvár – kiválóan támogatták tevékenységünket, és jó irányt mutattak az aktuális kihívások megoldására. Ezek a feladatok nemhogy csökkentek, hanem sokasodtak, változtak.
Talán ennek tudható be, hogy ma egy szülészeti vezető állása már nem az áhított (vagy irigyelt) kategóriába esik, egyre kevesebben akarják felvállalni a feladatot és felelősséget. Ahhoz, hogy tisztességgel tudjunk megfelelni betegeinknek, hogy összeegyeztessük a lehetőséget az elvárásokkal, hogy gazdasági, jogi tevékenységet folytassunk, és még este nyugodt szívvel tükörbe is nézhessünk, polihisztornak vagy nyolckarú Síva istennőnek kell lennünk. A közös gondolkozás, a kiutat találó képességeink megismerése, irányok meghatározása a napi munkánkat segítheti.
Bízom benne, hogy Nyíregyháza ismételten jó lehetőséget biztosít önképzésre, baráti eszmecserékre, hogy a ránk bízott – vállalt – feladatunkat betegeink, vezetőink, kollegáink elismerése övezze.
Dr. Pap Károly
Osztályvezető főorvos
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház, Szülészeti- Nőgyógyászati Osztály
SZERVEZŐ
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Szülészeti-Nőgyógyászati Osztálya, a Magyar Nőorvos Társaság támogatásával
HELYSZÍN
Váci Mihály Művelődési Központ
4400 Nyíregyháza, Szabadság tér 9.
TERVEZETT TÉMAKÖRÖK
• Császármetszés: mikor, kinél, hogyan lehet csökkenteni gyakoriságát
• Endoscopia képzés, továbbképzés
• A szakma jogi vonatkozásai
• Onkológiai ellátás
• Várandós gondozás
• Szakorvosképzés, posztgraduális képzés
• Szülésznőképzés
• Tudományos munka
• Osztályműködtetés: létszám, feladatok, szülésznők
• Műtéti learning-curve
• Osztályos protokollok
• Egyéb témák
A Magyar Perinatológiai Társaság XIV. Kongresszusának részletes programfüzetéért kattintson ide!
A Szülész Vezetők IV. Baráti Találkozójának részletes programfüzetéért kattintson ide!
Cikk értékelése | Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások