Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) 2019-ben megjelent rendelete óta a Tauffer-statisztika a „Szülészeti Regiszter” része lett. A rendelkezés értelmében a szülészeti adatok a jövőben az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszerébe kerülnek elküldésre és ezáltal az adatgazda az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) lesz. Miután a Szülészeti Regiszternek az EESZT-rendszerbe ...
A szülészeti adatgyűjtés, a Tauffer statisztika, a Központi statisztikai hivatal (KSH) és a PIC-adatbázis adatai szerint Magyarországon a születések száma 91 600 volt. A koraszülöttek száma 7721 (8,7%) évek óta lényegében változatlan. A perinatális mortalitás 6,0 ezrelék, és különösen a csecsemőhalálozás 3,6 ezrelék évről évre kis fokban javulást mutat. Miközben a császármetszés frekvencia a 40% fölé ...
Az ülést dr. Demeter János a SzNAR Tagozat elnöke hívta össze.
Témák
1. Szülész főorvosi pályázat (Jahn Ferenc Kórház) megvitatása. Pályázók dr. Bardóczi Zsolt és dr. Garamvölgyi Zoltán. Meghívott a Kórház főigazgatója, dr. Ralovich Zsolt.
A pályázatok anyagát Pajor professzor korábban megküldte.
2. Megbeszélés a cervixcitológia és a méhnyakrák-szűrésről dr. Járai Balázs levele alapján...
Magyarországon szülészeti adatokhoz elsősorban a Tauffer-adatbázisból lehet jutni, de jelentős és a Tauffer-adatainak ellenőrzésére használhatók a központi statisztikai hivatal (KH) adatai amelyek megbízhatóak ugyan, de némi késéssel publikálják és szemben a Taufferrel, ami a szülészeti osztályok adatait gyűjti a KSH országos, illetve ehhez kapcsolódóan területi szinten gyűjti az adatokat. Az országos adatoknak ...