Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
2024. október 18-án, a Gyulai Törvényszék dísztermében került megrendezésre hetedik alkalommal „Polgári és büntetőjogi felelősség az egészségügyi gyakorlatban” című kongresszus. A jelenlegi rendezvényen is az orvos- és a jogásztársadalom tagjai között az építő jellegű párbeszéd folytatódott.
...
A Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság, a Szülessen Több Gyermek Multidiszciplináris Tudományos Társasággal, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Területi Bizottsága Orvostudományi Szakbizottság Reprodukciós Egészségvédelmi Munkabizottságával egyetemben immáron negyedik alkalommal vett részt a Tusványosi Szabadegyetemen....
Hagyományos módon minden év őszén Gyulán, a Gyulai Törvényszék épületében és támogatásával rendezzük a „Polgári és büntetőjogi felelősség az egészségügyi gyakorlatban” elnevezésű tudományos konferenciát.
...
2023. november 18-án a Békés Vármegyei Kormányhivatal Beliczey-termében tartották meg a társaság éves kongresszusát, amelyen a fiatalok megszólítása érdekében a nők gyermekvállalási kedvének, reprodukciós egészségének és a családok védelmének érdekében hangzottak el előadások.
...
A Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság XLII. Kongresszusa 2023. november 17-én, Gyulán, a történelmi fürdővárosban került megrendezésre. A rendezvényen közel száz gyermeknőgyógyászat iránt elhivatott szakember vett részt, akik a felnövő, serdülő leánygeneráció nőgyógyászati és reproduktív egészségét érintő aktuális és interdiszciplináris problémákat tárgyalták meg.
...
„A magyarság nem a test, nem a vér, hanem a lélek kérdése.”
Györffy István ...
A 31. Tusványosi Szabadegyetemen 2022.07.22-én az 1568. sátorban több előadás is elhangzott a Szegedi Tudományegyetem képviseletében.
A Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság (MCSNTT) örökös tiszteletbeli elnöke prof. emeritus dr. Bártfai György köszöntő szavaiban ismertette a résztvevőkkel, hogy az MCSNTT és a Diczfalusy Alapítvány évek óta rendszeres résztvevője és aktív szereplője a Tusványosi ...
„Voltunk, vagyunk, leszünk” címmel került megrendezésre a Magyar Nőorvos Társaság Délkelet-magyarországi 40. kongresszusa június 17. majd 18-án és 19-én a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság országos összejövetelére került sor.
...
A Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság és a MCSNTT Családbarát Ifjúsági Szervezete Szarvason 2021. szeptember 3. és szeptember 4. között rendezte meg a II. Szarvasi Szabadegyetemet, amelynek mottója egy Wass Albert idézet volt: „Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség”. A magyar kereszténység, a magyar állam és a magyar tudomány ezeréves megbonthatatlan egységének és szövetségének mai ...
2019. november 15-én, Gyulán, tizenegyedik alkalommal szerveztük meg „A megelőzés szolgálatában” című tudományos konferenciát. Ennek szatellit rendezvénye volt a Szerb-Magyar Nőgyógyász Baráti Társaság találkozója.
Mindkét rendezvénynek fővédnöke prof. dr. Németh Gábor tanszékvezető egyetemi tanár, a SZTE ÁOK Általános, Szak- és Továbbképzési dékánhelyettese volt....
Tusnádfürdőn, Erdélyben, a XXX. alkalommal megrendezett Tusványosi Szabadegyetemen, a Kárpát-medence nagyszabású szellemi műhelyében, kerekasztal-megbeszélésen 2019. július 26-án, pénteken „Demográfia, egészség- és szociálpolitika a Kárpát medencében” címmel kerekasztal-fórumot tartottak.
...
„Embernek lenni!
Csak-embernek, semmi egyébnek,
De annak egésznek, épnek,
Föld-szülte földnek
És Isten-lehelte szépnek!”
(Sík Sándor) ...
...
Hagyományokhoz híven az elmúlt év őszén került megrendezésre a Gyulai Törvényszék épületében és támogatásával a IV. Polgári és büntetőjogi felelősség az egészségügyi gyakorlatban című tudományos konferencia.
...
Kecskemét városából indult, s immáron ötödik rendezvényét Kiskunmajsán tartotta a „Demográfia és egészségpolitika” című konferenciánk. Most tanácskozásunk „A kistelepüléseken élőkre is számítunk” címet viselte.
...
...
A reformkor kezdetén, 1825. november 3-án, a pozsonyi országgyűlésen gróf Széchényi István megalakította a Magyar Tudós Társaságot, amelyet 1845-től Magyar Tudományos Akadémiának neveznek. A magyar tudomány ünnepéről az MTA 1997 óta emlékezik meg. Hivatalosan azonban 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án. Immáron tizennégy éve, egész novemberben határainkon innen és túl konferenciasorozatokat, ...