Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Az antenatális kortikoszteroid adása az egyik legfontosabb terápia fenyegető koraszülés esetén az újszülöttek életkilátásainak javítása céljából. A várandósnak a 34. terhességi hét előtt adott antenatális kortikoszteroid (ACS) hatásosságát számos tanulmány támasztja alá, a respirációs distressz és a koraszülöttek halálozása csökken. A betametazon és a dexametazon a legelterjedtebb és leghatékonyabb ...
Esetünk kapcsán összefoglaljuk a placenta praevia és placenta accreta spectrum (PAS) szoros összefüggését, előfordulását, felismerését, valamint kezelési alternatíváit a modern szakirodalom segítségével.
Kulcsszavak: placenta praevia, placenta accreta spectrum, prenatális ultrahang-diagnosztika
In our case, we summarize the close association of the placenta ...
A potenciálisan életveszélyes szimultán terhesség spontán teherbeesés mellett rendkívül ritkán fordul elő, mégis osztályunkon egy éven belül két ilyen esetünk volt, amelyek alapján áttekintettük a jelenség modern nőgyógyászat számára is kihívást jelentő diagnosztikáját, illetve kezelési és megelőzési lehetőségeit.
Kulcsszavak: szimultán terhesség, kismedencei ultrahangvizsgálat, „gondolj az ...
Egy 16 éves nőbeteg primer amenorrhoea és időnkénti alhasi fájdalom miatt jelentkezett a nőgyógyászati ambulanciánkon. A kivizsgálás egy ritka fejlődési rendellenességet, uterusagenesiát, Mayer–Rokitansky–Küster–Hauser-szindrómát igazolt. Jelen esetünkkel a kórkép diagnosztikáját, terápiás lehetőségeit mutatjuk be.
Kulcsszavak: uterusagenesia, Mayer–Rokitansky–Küster–Hauser-szindróma, Müller-cső-...
Célkitűzés: Dolgozat célja, hogy bemutassa a császármetszés előfordulását, arányának alakulását az Orosházi Városi Kórház Szülészeti-Nőgyógyászati Osztályán 1991 és 2018 között.
A kutatás további célja a császármetszés leggyakoribb javallatainak meghatározása, a császármetszések számának növekedését befolyásoló tényezők követése.
Anyag és módszer: Retrospektív vizsgálat során az Orosházi ...