Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Az iker anémia-polycythaemia szekvencia (TAPS) az Iker-iker transzfúzió egy különleges formája. A kórállapot a monochorialis ikerterhességek bizonyos eseteiben spontán is kialakul, de jóval gyakoribb Iker-iker transzfúziós szindróma (TTTS, twin-twin transfusion syndrome) miatt végzett foetoszkópos lézerkoaguláció (FLC) után.
Az ilyen esetekben az ikermagzatok között jelentős hemoglobinkülönbség áll fenn anélkül, hogy...
A szerzők áttekintik a prenatális diagnosztika és a genetikai tanácsadás fejlődését a PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán. Az anyai szérum alfa-fetoprotein-szűrés Pécsről indult el, a klinikai vizsgálatokban a pécsi klinika vett részt. A kromoszóma-rendellenességek szűrése először életkor alapján történt, majd a szérum biokémiai és az ultrahangszűrés bevezetésével a módszerek minden várandós ...
Az ultrahangkészülék és az ultrahangtechnika fejlődése forradalmasította a prenatalis diagnosztikát. Lehetőség nyílik az egyes fejlődési rendellenességek egyre koraibb felismerésére. A készülékek felbontóképességének a fejlődésével a hüvelyi ultrahang háttérbe szorult a prenatalis diagnosztikában a transzabdominális technika mellett. Azonban a korábban használt módszer új területeken mutat előnyöket. A ...
A laparoszkópos műtétek során a leggyakoribb intraoperatív szövődmény az első, „vakon végzett” trokárbevezetéskor fordul elő. A rizikót növelik az előzetes hasi műtétek, összenövések. Azon esetekben, ahol a köldök körül adhéziók várhatók, jó megoldást jelenthet egy alternatív behatolási kapu, a medioclavicularis vonalban, a bal bordaív alatt 3 cm-rel elhelyezkedő Palmer-pont. A szerzők esetismertetés ...