Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Célkitűzés: A kóroki gének és mutációik azonosítása monogénes betegségekben nagy jelentőséggel bírnak genotípus-fenotípus összefüggések feltárásában, de olyan releváns klinikai kérdésekben, mint az ugyanazon kóroki mutációkhoz társuló fenotípus-variánsok vagy a betegség prognózisa nem ad választ. Vizsgálataink célja volt olyan fenotípus-módosító genetikai variánsok azonosítása, amelyek ...
Célkitűzés: A méhen belüli növekedésbeli visszamaradásnak (IUGR) és a lepényi elégtelenségnek számos rizikófaktora van, de a pontos patofiziológiáját még nem ismerjük. Megvizsgáltuk a méhlepény és a köldökzsinór ereinek elváltozásait egészséges és IUGR-rel szövődött terhességek esetén, ahol az IUGR-nek semmilyen ismert rizikófaktora nem volt jelen és hátterében lepényi elégtelenség állt. ...
Célkitűzés: A PhD-kutatás célja a lepény háromdimenziós power Doppler vaszkularizációs indexeinek VOCAL szoftverrel történő kiértékelése a második és harmadik trimeszterben magas vérnyomással szövődött (krónikus, gesztációs magas vérnyomás, preeklampszia) terhességekben.
Anyag és módszer: A Szegedi Tudományegyetem Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikáján 2014 és 2015 között a járóbeteg ellátás ...