Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Bevezetés: A luteális funkció elégtelenségének nemcsak a szerepe, de a léte is kérdéses az emberi reprodukcióban. Az ennek ellentmondó számos irodalmi adat miatt 45 évvel ezelőtt olyan diagnosztikus módszert dolgoztunk ki, amely alkalmas az ovulációs ciklusok egészének mennyiségi vizsgálatára (folliculo-luteális funkció, FLF). Közleményünkben FLF és a terhesség kimenetelének összefüggését vizsgáljuk ún. ...
Célkitűzés: Közleményünk célja a folliculo-luteális elégtelenség (FLE) ismeretlen eredetű meddőségben (IEM) (normospermia, ép női anatómiai viszonyok, igazolt ovuláció) betöltött szerepének tisztázása. Vizsgálatainkat válogatás nélküli, reprezentatív beteganyagon prospektív tanulmány során végeztük, nem kezelt kontrollcsoport alkalmazásával, az általunk kidolgozott új diagnosztikus paraméterek ...
Célkitűzések: Randomizált, placebokontrollált tanulmányunkban korábban igazoltuk a folliculo-lutealis funkció (FLF) meghatározó szerepét habituális abortuszban (HA). Jelen közleményünkben reprezentatív beteganyagon (510 beteg, 627 terhesség) vizsgáljuk a módszer hatékonyságát, az FLF és a terhesség kimenetelének összefüggéseit és a levonható következtetéseket.
Beteganyag és módszer: Fiziológiásnak a ...