Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Az alábbiakban bemutatott prospektív, randomizált vizsgálatunk egyik célja a női szervezetben megtalálható follikulus-stimuláló hormon szerkezetéhez leginkább hasonlító delta- és alfa-follitropin klinikai terhességre gyakorolt hatásának vizsgálata volt. Ismert, hogy a humán embriók meghatározott miRNS-eket választanak ki az extracelluláris térbe a blasztociszta-endometrium kölcsönhatás során. Elvégeztük a ...
A Magyar Nőorvos Társaság 2021. május 28. – június 18. között megrendezett Szakmai Továbbképző Virtuális Tanfolyamának egyik szimpóziumát a delta-follitropin bemutatásának szentelték. Bevezetőjében dr. Forgács Vince, a budapesti Forgács Intézet igazgatója a gonadotropin-készítmények 110 éves történetét foglalta össze, összekapcsolva az in vitro fertilizációs (IVF-) kezelések 50 éves évfordulójával. Dr. ...