Magyar Nőorvosok Lapja

Magyar Nőorvosok Lapja
Szakmai cikkek
Hormonális változások posztmenopauzában lévő nőkben
A menopauza – a petefészek-hormonok termelésének megszűnése következtében elmaradó méhvérzések – a nők elkerülhetetlen életszakasza. A megszűnő hormontermelés – meghatározó módon a 17β-ösztradiolé – következtében számos betegség, például: a szív-ér rendszeri, az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kialakulásának nő a kockázata.
A testkép és a betegségtudat összefüggései a kiégés aspektusából
Napjainkban, a fokozott stressz és az irrealitásokat közvetítő reklámok hatásai a testkép zavarait és betegségtudatot okozhatnak, ezzel is hozzájárulva a kiégési tünetegyüttes és szomatikus betegségek kialakulásához. Christine Maslach munkássága eredményeként tudjuk, hogy a kiégés-szindrómának 3 jól elkülöníthető fokozata van.
A női nem, a termékenység és a terhesség honfoglalás kori ikonográfiája
Honfoglalás kori művészetünk iráni kapcsolatainak tanulmányozása már korábban ráirányította a figyelmet, hogy az egyes ábrázolások nem puszta díszítőelemek voltak, hanem konkrét, társadalmi igényt kielégítő jelentéssel bírtak. A korai közösségekben a termékenységnek, a reprodukciós képességnek meghatározó jelentősége volt, így érthető módon ez gondolkodásuk, szokásaik központi része volt, értelemszerűen tükröződött ábrázolásaikban is.
Várandósság alatti méhnyakzáró műtétek fertőzési kockázata
Anyaság során váratlan, tünetmentes méhnyak-elégtelenség az asszonyok 0,5-1%-át érinti. Az elváltozás jelentős oka a második trimeszteri vetéléseknek, illetve koraszüléseknek (16-20%). A betegség gyakran jár a magzati mellékrészek tünetmentes aszcendáló gyulladásaival (silent chorioamnionitis), és néha tünetekkel járó gyulladásával (43,0-81,0%).
Az idei év utolsó számában – a Szerkesztőbizottság reményei szerint – hasznos szakmai információt és érdekes referátumokat valamint orvostörténeti közleményt talál az olvasó. Talán az ünnepi hetek idején jut is idő a MNL lapozgatására.
...
A demencia és annak leggyakoribb formája: az Alzheimer-kór gyakori, és ma még gyógyíthatatlan betegség. Nőkben gyakoribb, mint férfiakban, és ez a nemek közötti különbség a menopauza után fokozódik. Számos epidemiológiai tanulmány támasztja alá, hogy az élethosszig tartó endogén ösztrogénhatás mértéke kapcsolatba hozható a kognitív működéssel.
A 45 éves kor előtti spontán vagy iatrogén menopauza ...
Az ösztrogénkészítményeket – rendszerint valamely progesztogén-vegyülettel kombinálva –, közel egy évszázada és elterjedten használják az elsődleges és a másodlagos hypogonadismus kezelésére, illetve hormonális fogamzásgátlás céljából. A készítmények szintén használatosak számos hormonális hátterű nőgyógyászati kórkép kezelésében is, példaként említjük a Turner-szindrómát, az endometriosist vagy...
Célkitűzés: Korábbi vizsgálatainkkal megállapítottuk, hogy IVF/ICSI-t követően magasabb a perinatális morbiditás és mortalitás, a férfi nemi szervet érintő fejlődési rendellenességek magasabb arányban fordulnak elő. Az in vitro beavatkozások 2017 márciusától fényvédelem mellett történnek klinikánkon, a beavatkozás során a fehér fényt vörös/infravörös/UV-szűrőkkel elimináltuk. Jelen vizsgálatunkban arra ...
In some instances, technological progress is faster than our capability to conduct well-organised studies and draw accurate conclusions. The purpose of this review is to update and familiarise the reader with the most recent advances in foetal medicine. In utero treatment is expending to multiple conditions, although robust evidence is lacking. We must bear in mind that any treatment pursuing a foetal condition will invariably affect the mother. ...
...
Közismert, hogy a hüvelyi fertőzések közül a leggyakoribb a bakteriális vaginózis (BV). A BV ellen alkalmazott kezelési módok rövid távon általában sikeresek, de a gyakori recidívák és a kórokozók rezisztenciája megoldatlan kérdések. Ráadásul jól ismertek a BV kedvezőtlen hatásai a nők napi életvitelére, szexuális életükre és a terhességre is. Az utóbbi időben a BV kezelésében a nemzetközi ajánlások ...
A 31. Tusványosi Szabadegyetemen 2022.07.22-én az 1568. sátorban több előadás is elhangzott a Szegedi Tudományegyetem képviseletében.
A Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság (MCSNTT) örökös tiszteletbeli elnöke prof. emeritus dr. Bártfai György köszöntő szavaiban ismertette a résztvevőkkel, hogy az MCSNTT és a Diczfalusy Alapítvány évek óta rendszeres résztvevője és aktív szereplője a Tusványosi ...
„Voltunk, vagyunk, leszünk” címmel került megrendezésre a Magyar Nőorvos Társaság Délkelet-magyarországi 40. kongresszusa június 17. majd 18-án és 19-én a Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság országos összejövetelére került sor.
...
Az önkéntelen gyermektelenségtől szenvedő párok esetében szexuális diszfunkció lehet jelen, vagy jelenhet meg a pár férfi tagjánál. A szerzők a szakirodalom elemzése alapján összefoglalják a leggyakrabban jelentkező szexuális zavarokat, illetve ajánlásokat tesznek a lehetséges kezelési módokra.
...
A szerzők célja a tanulmány elkészítésével az volt, hogy megítéljék az egydózisú klindamicin gél hüvelyi alkalmazásának a hatékonyságát és biztonságos voltát a bakteriális vaginosis kezelésekor.
...
A hirtelen csecsemőhalál-szindróma meghatározása: „a helyszín alapos vizsgálatával és boncolás elvégzésével sem állapítható meg a halált okozó körülmény, illetve eltérés”.
A tanulmány szerzői, a hirtelen csecsemőhalál-szindróma vizsgálatának elvi megközelítését, a Hármas Kockázati Modell (a Triple Risk Model) hipotézisre alapozták, amely szerint a veleszületett sérülékenység (hajlam), a ...